Fertz hashrtyagyullads
FIP
A hashrtyagyulladst egy olyan vrus okozza, amely a gyomrot tmadja meg, m a krnyez szerveket is rinti. A folyamatot a macska sajt immunrendszer tovbb slyosbtja, mivel felgyorstja a betegsg kialakulst.
A hashrtyagyulladsnak kt vltozata ltezik: nedves s szraz.
"Nedves" forma sorn a hasreg megtelik folyadkkal. "Szraz" forma vrszegnysggel, lzzal, slyvezstssel s lehangoltsggal jr.
A betegsget olyan vrus okozza, mely nyllal, vizelettel s szklettel terjed. Elssorban szjon, illetve orron t kerl a szervezetbe. A vrus 7 hten t kpes letben maradni a macska krnyezetben, ferttlentssel azonban elpusztthat.
Lappangsi ideje rendkvl vltoz – a vrus behatolstl szmtva a tnyleges krfejldsig nhny hnap, vagy akr nhny v is eltelhet. Elkpzelhet, hogy elmlnak a panaszok, majd hnapok mlva visszatrnek a tnetek, vrszegnysg lp fel, a beteg llapota egyre romlik, mj- s hashrtyagyullads alakul ki. Problmk addhatnak a kzponti idegrendszerrel. pldul paralzis alakulhat ki vagy vltozs kvetkezhet be a cica szemlyisgben.
Pontos diagnzis fellltshoz az llatorvosok vagyaz llat testben felgyleml folyadkot vizsgljk, vagy gynevezett biopszit vgeznek, azaz szvetmintt vesznek az l szervezetbl.
A 6 hnap s kt v kztti kor cick a legfogkonyabbak a betegsgre, m idsebb macskknl is elfordulhat. Gyakoribb a fajtatiszta macskknl, valamint sok ms macskkkal egytt lknl.
Tnetek:
Ø Nths tnetek.
Ø Puffadt has.
Ø tvgytalansg, slyveszts.
Ø Bgyadtsg.
Ø Lz.
A hashrtyagyulladsban megbetegedett macskk 50%-a leukzis -pozitv (FeLV).
A beteg cict el kell klnteni, hogy lehetsg szerint megakadlyozzuk a betegsg ms llatokra trtn tterjedst.
Ha a betegsg felti a fejt, nincs elenne hatsos kezels. Csaknem minden esetben vgzetes.
FONTOS!
A betegsg vdoltssal megelzhet.
Minden esetben konzultljon llatorvosval.
|